Dewolaj Karola Okrasy
fot. Karol Okrasa / Facebook / screen Youtube / Szamanie.TV

De volaille to smakowity kotlet z kurczaka obtoczony chrupiącą panierką, kryjący w swoim wnętrzu masło. Jego przyrządzenie z poniższą recepturą jest szybkie i niebywale proste. Karol Okrasa nie używa zwykłego oleju do smażenia kotletów, tylko smalcu. Tłuszcz ten nadaje potrawie niepowtarzalnego aromatu.

Tradycyjnie kotlet de volaille w swoim środku powinien zawierać wyłącznie masło i opcjonalnie dodatek świeżego koperku. Obecnie mnóstwo osób eksperymentuje i dodaje do wnętrza rolady mięsnej ser oraz inne produkty – jeśli wolisz taki wariant, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykonać.

Karol Okrasa smaży kotlety na smalcu, dzięki czemu danie ma lepszy smak. Ten rodzaj tłuszczu zwierzęcego ma wyższy punkt dymienia, więc dobrze znosi obróbkę cieplną. Inaczej jest z niektórymi olejami roślinnymi, które mogą się przypalać w czasie smażenia i wydzielać szkodliwe związki. Podczas smażenia smalec nie przypali się i nie zrujnuje smaku kotletów.

Kotlety de volaille według Karola Okrasy

Składniki:
2 jajka
4 piersi z kurczaka
bułka tarta
150 g masła
mąka
garść świeżego koperku
sól
pieprz
150 g smalcu

Przygotowanie:
Z mięsa wycinamy ścięgna i ewentualne żyłki, każdy kawałek okrywamy folią spożywczą i rozbijamy tłuczkiem. Gdy mięso zmięknie, doprawiamy je czarnym pieprzem i solą. Z zimnego masła robimy mały wałeczek i oprószamy je świeżym, drobno pokrojonym koperkiem. Każdy kotlet zawijamy dookoła masła tak, aby z jednej części był cieńszy. W naczyniu energicznie mieszamy jajka z solą. Na jednym talerzu rozsypujemy bułkę tartą, a na drugim – mąkę. Mięso obtaczamy najpierw w mące, a potem w jajku i bułce tartej. Smażymy kotlety de volaille na rozgrzanym smalcu, aż będą złociste z każdej strony. Po obróbce termicznej wykładamy je na ręcznik kuchenny, aby odciekł z nich tłuszcz. Smacznego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę