Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach podsumowało wstępnie w niedzielę rano skutki gwałtownych opadów deszczu, które nawiedziły to miasto w sobotę. W Katowicach odnotowano  235 zgłoszeń o interwencję straży pożarnej, w Częstochowie – 25, w Bytomiu – 21, w Chorzowie – 19, w Będzinie – 18, a w Sosnowcu – 13.  „Dziennik Zachodni” poinformował o 400 interwencjach straży na Śląsku i w Zagłębiu. Ponad połowa z nich dotyczyła Katowic.

Ulewy przetoczyły się przez Katowice w sobotnie popołudnie. Według obliczeń w mieście w ciągu godziny spadło ok 75 mm wody.

Woda zalała m.in. wiadukty i tunel pod rondem im. gen. Ziętka, wdarła się też do budynku Dworca PKP. Z domu handlowego Supersam w wyniku rozszczelnienia rury odprowadzającej wodę deszczową i zalewania sklepu ewakuowano około tysiąca osób.  Podtopiona została katowicka IKEA.

Awaria transformatora Szpitala Zakonu Bonifratrów spowodowała, że placówka została na pewien czas  pozbawiona prądu. Oddziały: OIOM i oddział noworodków korzystały z zasilania z agregatów dostarczonych przez strażaków.

W wyniku podtopień zamknięte zostały ulice: Goeppert-Mayer, Dudy-Gracza, Chorzowska, Murckowska, Kościuszki, Graniczna i Pszczyńska, Uniwersytecka, Mikołowska czy Francuska pod autostradą A4.

Strażacy musieli interweniować również Kościele Mariackim, Klasztorze Dominikanów, tunelu obok słynnego Spodka.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę