Na wtorkowym posiedzeniu Sejm głosami większości Prawa i Sprawiedliwości odrzucił wszystkie poprawki, które senatorowie opozycji wprowadzili do rządowego projektu tzw. tarczy antykryzysowej.

Zmiany przyjęte w Senacie miały na celu powiększenie zakresu pomocy państwa dla przedsiębiorców i pracowników. Dotyczyły przeznaczenia 20 mld złotych ze środków Unii Europejskiej na ochronę zdrowia, w tym na dodatkowe wynagrodzenia dla lekarzy i pracowników służby zdrowia walczących z koronawirusem.

Posłowie PiS odrzucili również senackie poprawki dotyczące zwolnienia z ZUS także dla małych i średnich firm czy pożyczek dla firm w wysokości 40 tys. zł.

Ponadto PiS zdecydował, że pracownikom nie będzie wypłacane tzw. postojowe do wysokości 75 proc. średniej krajowej, nie zostaną wprowadzone obowiązkowe cotygodniowe testy dla pracowników służby zdrowia, zaś rodzice z dziećmi do 12 roku życia nie dostaną od rządu Mateusza Morawieckiego zasiłków.

W ustawie znalazły się natomiast z powrotem zapisy o charakterze politycznym, dotyczące zmian w Kodeksie wyborczym, jak również możliwości odwoływania przez premiera z Rady Dialogu Społecznego tych jej członków, którzy w kwestii walki z koronawirusem będą mieli inne zdanie niż PiS i rząd.

Odrzucenie przez PiS senackich poprawek skomentowała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

„PiS znów oszukał Polaków. Bez dyskusji odrzucił senackie poprawki. Nie będzie 20 mld na ochronę zdrowia. Nie będzie obowiązkowych testów dla personelu medycznego, rozszerzonych zasiłków opiekuńczych ani zwolnienia z ZUS dla firm bez względu na wielkość. Z tarczy została atrapa”, napisała kandydatka PO na prezydenta.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę