REKLAMA

bromelia
fot. screen Youtube / JoyUsGarden

Bromelia, zwana także guzmaną, to elegancka roślina doniczkowa, która zakwita tylko raz, a potem obumiera. Okaz stanowi znakomitą dekorację wielu wnętrz, ale warto właściwie o niego dbać, a wtedy z sukcesem będziemy podziwiać, jak rozkwita.

REKLAMA

Bromelia pochodzi ze stref tropikalnych, a jej cechą charakterystyczną jest fascynujący kwiat, który zakwita jeden jedyny raz. Później zasycha i obumiera. Roślina ma stożkowate rozety liści i zależnie od odmiany mogą mieć one rozmaite barwy: zielone, amarantowe lub brunatne. Kwiat bromelii to w rzeczywistości kolorowe przykwiatki, które pojawiają się dookoła nikłych kwiatów rzeczywistych i wyglądają jak gwiazda.

Jak pielęgnować bromelię? O tym musisz pamiętać

Roślina preferuje rozproszone światło, z tego powodu umieszczenie jej wprost na parapecie jest raczej kiepskim pomysłem. Okaz dobrze rozwija się na lekkiej i luźnej ziemi. Należy do gatunku ananasowatych, więc gleba dla kaktusów będzie dla niego w sam raz, aczkolwiek możemy także hodować go na specjalnej glebie dedykowanej bromelii.

REKLAMA

Dno doniczki wyłóż warstwą drenażu. W ten sposób zniwelujesz szanse na przelanie sadzonki i zagwarantujesz jej dogodne warunki. Podczas podlewania rośliny, płyn wlewaj wprost na ziemię w donicy, naraz zaopatrując ją w małą jego ilość.

Tej tropikalnej roślinie zapewnij także prawidłowe nawożenie. Używaj kompleksowych odżywek, które zaopatrzą sadzonkę w optymalną dawkę substancji pokarmowych.

REKLAMA

Gdy kwiat przekwitnie, wtedy rozetka liściowa rośliny uschnie, ale u jej dołu zawiązują się zazwyczaj 2-3 świeże różyczki. Możesz je odczepić i przesadzić do drugiej doniczki, a wtedy wyhodujesz kolejną roślinkę.

Czytaj też: Ten błąd w pielęgnacji kaktusa popełniamy najczęściej. Zobacz, jak go uniknąć


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA