Pandemia koronawirusa wpłynęła na warunki stosowania urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w autobusach i tramwajach. Kiedy będzie można normalnie z nich korzystać?

Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) wydał opinię w sprawie klimatyzacji w autobusach i tramwajach. Okazuje się, że charakterystyka tych urządzeń wskazuje, że działają one w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji. W związku z tym nie ma przeciwwskazań do ich uruchomienia.

Jak informuje redakcja wgospodarce.pl na podstawie informacji prasowej PAP ważne, aby przed rozpoczęciem użytkowania systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne podlegały przeglądom oraz wymianie elementów filtracyjnych i dezynfekcji. Sanepid zaś twierdzi, że szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymywanie częstotliwości kontroli czystości elementów takich instalacji.

To oznacza, że prawdopodobnie w autobusach będziemy jeździć w komfortowych warunkach. Nie należy jednak zapominać, że cały czas jest obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczkami podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!