W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wziął udział w Pucku w uroczystościach 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem. Wizyty nie będzie wspominał pozytywnie, ponieważ podczas wystąpienia został wygwizdany przez dużą część przybyłych na obchody mieszkańców miasta.

Okrzyki były tak głośne, że momentami zagłuszały nawet wystąpienie głowy państwa. Protestujący skandowali między innymi: „kłamca”, „marionetka”, „Trybunał Stanu”, „będziesz siedział” czy „republika banasiowa”.  Widoczne były transparenty z hasłami „Duda, jesteś wstydem narodu”, „Przestańcie łgać! WyPAD 2020”.

Kaszubi, oprócz braku akceptacji dla ostatnich decyzji prezydenta, nie mogą również wybaczyć Dudzie niekorzystnych dla ich społeczności decyzji, w tym ograniczenia używania języka kaszubskiego, o czym przypomniała posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

„Jedną z pierwszych decyzji Prezydenta Dudy było utrudnienie korzystania z języka kaszubskiego i weto ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Po blisko 5 latach przyjeżdża do Pucka i kłania się Kaszubom. Wyjątkowa hipokryzja. Nie zapomnimy tego. #Pùck”, napisała na Twitterze.

Organizatorzy od kilku dni spodziewali się, że wizyta prezydenta może wywołać sprzeciw Pucczan, dlatego postanowiono, by odbyła się ona w poniedziałek w godzinach pracy. Nie pomogło to jednak w uniknięciu konfrontacji z przeciwnikami Andrzeja Dudy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat