Koalicja Obywatelska gwałtownie traci poparcie Polaków. Wysokie notowania Konfederacji i ruchu Hołowni

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość wciąż pozostaje niezagrożonym liderem badań preferencji wyborczych. Z opublikowanego właśnie najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się na przełomie września i października, to Zjednoczona Prawica (PiS, Polska Razem oraz Porozumienie) pozostawiłyby daleko za sobą konkurentów politycznych.

Zjednoczona Prawica cieszy się obecnie poparciem 40 proc. badanych przez ośrodek, jest to jednak spadek o 1 pkt proc. w stosunku do sondażu wcześniejszego.

REKLAMA

O dramatycznym spadku notowań mamy natomiast do czynienia w przypadku Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), która zajęła drugie miejsce z wynikiem 16 proc., a więc aż o 6 pkt. proc. mniej niż poprzednio.

Ostatnie miejsce na podium zajęły z poparciem wynoszącym 8 proc.: Konfederacja tworzona przez KORWiN, Ruch Narodowy oraz ugrupowanie Grzegorza Brauna (wynik bez zmian) oraz debiutujący w badaniu ruch Polska 2050 Szymona Hołowni.

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica (SLD, Wiosna, Lewica razem) z dorobkiem 5 proc. Natomiast nie dostałaby się do niego Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15), dla której poparcie zadeklarowało 3 proc. respondentów CBOS (wynik bez zmian).

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach od 28 września do 8 października 2020 roku na próbie liczącej 1133 osób. Preferencje partyjne badano wśród 878 osób, które zadeklarowały udział zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych.