– Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle, obiecać, że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk w poniedziałek wieczorem na wiecu poświęconym pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

– Drogi Pawle, jesteśmy tu dzisiaj z tobą jako twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć z góry, ilu masz przyjaciół w Gdańsku – dziesiątki tysięcy. Przyszliśmy także tu do ciebie jako gdańszczanie. Każdy mieszkaniec Gdańska pamięta ciebie od twojej najwcześniejszej młodości. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz i stanąć przeciwko złu. To nie jest banał. Naprawdę całe twoje życie, całe twoje życie na tym polegało – mówił były premier.

Tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się w poniedziałek przy pomniku Neptuna na Długim Targu. W zgromadzeniu, poza szefem Rady Europejskiej, uczestniczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były prezydent Lech Wałęsa.

Marsze o podobnym charakterze, mające na celu uczczenie pamięci Pawła Adamowicza oraz zaprotestowanie przeciwko przemocy i nienawiści, odbyły się w poniedziałek w kilkunastu miastach, w tym w Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Częstochowie, Lublinie i Wrocławiu.

Uczestnicy marszu w Warszawie przeszli z placu Defilad pod stołeczną Zachętę, w której w 1922 roku został zamordowany pierwszy prezydent II Rzeczpospolitej Gabriel Narutowicz. Do zbrodni, której dokonał związany z endecją niepoczytalny artysta Eligiusz Niewiadomski, doszło w atmosferze nienawiści politycznej i nagonki na głowę państwa.

https://www.youtube.com/watch?v=3FJhj2SpBNQ


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę