Według informacji radia RMF FM prezydencki minister Krzysztof Szczerski raczej nie ma szans, by zostać komisarzem UE ds. obrony i bezpieczeństwa. Polityk został oficjalnie zgłoszony na to stanowisko przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas wizyty w Warszawie nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Obecnie w Brukseli rozważane jest wydzielenie nowego stanowiska dla komisarza, który zajmowałby się europejską obroną i zarządzał miliardami euro na projekty z dziedziny obrony. Na tę funkcję zgłoszony został właśnie Szczerski. Jednak według wszelkiego prawdopodobieństwa teka ta przypadnie raczej francuskiej minister obrony Florence Parly. Polska nie jest postrzegana bowiem w Unii jako zaufany partner, gdyż stawia bardziej na militarny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. Francja zaś chce wzmacniać europejską obronność.

Byłaby to już druga, w krótkim czasie, prestiżowa porażka szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Niedawno Szczerski bez powodzenia kandydował na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. Zamiast niego funkcję tę objął Mircea Geoana, były minister spraw zagranicznych Rumunii.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę