Z danych Eurostatu wynika, że polskie władze wydały w 2017 roku najwięcej spośród wszystkich krajów UE pozwoleń na pobyt dla imigrantów. Chodzi o zezwolenia na pierwszy pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, którzy przyjeżdżają do danego kraju członkowskiego w celach zarobkowych, rodzinnych lub edukacyjnych.

Tego rodzaju pozwoleń było w Polsce prawie 700 tysięcy, z czego większość otrzymali Ukraińcy.

Jak podaje internetowe unijne biuro statystyczne, w skali całej Unii Europejskiej Polska wydała w 2017 roku co piąte takie zezwolenie. Dokładna ilość zezwoleń na pobyt w Polsce to 683 tysiące, co stanowi aż 22 proc. ich ogółu we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Dwa razy większe i dużo bogatsze od nas Niemcy znalazły się w tym zestawieniu na drugim miejscu. Kraj ten wydał 535 tysięcy zezwoleń dla imigrantów, co stanowi 17 proc. w całej UE. Na kolejnych miejscach znalazła się Wielka Brytania (517 tys. – 16 proc.), Francja (250 tys. – 8 proc.) oraz Hiszpania (321 tys. – 7 proc.).

Przy tym w Polsce wydano najwięcej w całej UE, bo aż 597 tysięcy zezwoleń ze względu na zatrudnienie. Stanowi to 59 proc. pozwoleń tego typu. Tym samym można uznać, że nasz kraj jest głównym we Wspólnocie miejscem docelowym emigracji zarobkowej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę