Kolejne sankcje USA dla Rosji! Powodem cyberprzestępczość!

REKLAMA

Resort finansów USA nałożył nowe sankcje na Rosję w związku z jej działalnością w cyberprzestrzeni i relacjami z Koreą Północną. Restrykcje obejmą dwoje Rosjan oraz trzy firmy rosyjskie i słowacką.

Amerykańskie władze postanowiły objąć sankcjami firmę Vela-Marine z Petersburga oraz słowacką spółkę Lacno S.R.O. za powiązania z rosyjską firmą Divetechnoservice, którą Waszyngton wpisał na czarną listę już dwa miesiące temu.

REKLAMA

To wtedy właśnie, w czerwcu, służby amerykańskie alarmowały, że spółka Divetechnoservice współpracowała z rosyjskim wywiadem i wojskiem oraz zajmowała się „śledzeniem podmorskich kabli komunikacyjnych, przez które przepływa znaczna część światowych danych telekomunikacyjnych”.

Lacno i Vela-Marine, jak poinformowano w specjalnym komunikacie, zostały ukarane za „próbę działania w imieniu lub na polecenie Divetechnoservice”. Dodatkowo, według ustaleń służb USA, Vela-Marine miała pomagać tej spółce obchodzić amerykańskie sankcje, a słowacka firma miała ją wspierać finansowo i technologicznie.

REKLAMA

Amerykański resort finansów we wtorek ukarał też sankcjami Gudzon Shipping i Primorie Maritime Logistics, dwie rosyjskie firmy, które prowadziły działalność „związaną z Koreą Północną” i dostarczały reżimowi Kim Dzong Una produkty zakazane wcześniej przez USA. Jest to kontynuacja retorsji związanych z łamaniem sankcji wobec Pjongjangu; poprzednią rundę sankcji Waszyngton nałożył na Rosję 15 sierpnia, nakładając kary na rosyjską agencję świadczącą usługi portowe.