Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po raz kolejny w ostatnim czasie wydał alert pogodowy. Tym razem sytuacja dotyczy silnego wiatru, zawiei i zamieci, a także oblodzonych dróg i intensywnych opadów śniegu.

Mieszkańcy Podlasia, a także Warmii i Mazur muszą uważać na zawieje i zamieci śnieżne, które w naszym kraju spowodowane będą zachodnim i północno-zachodnim wiatrem, wiejącym do 70km/h. Obszary te zostały również objęte ostrzeżeniem przed opadami śniegu, ale wydaje się, że nie powinny one by paraliżujące.

Oblodzone drogi mogą wystąpić właściwie w całym kraju, ale szczególną uwagę powinni na nie mieć mieszkańcy województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. Dodatkowo IMGW cały czas apeluje do kierowców, aby nie dali się zwieść delikatnej odwilży i uważali na drogach.

Dziś straszyć będzie także silny wiatr, wiejący w porywach do 90km/h z zachodu i północnego-zachodu. Instytut ostrzegł przed nim mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego, lubuskiego, łódzkiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego  i dolnośląskiego. W powiecie koszalińskim, sławieńskim, biłgorajskim, kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim i świnoujskim porywy mogą sięgnąć nawet 100km/h, dlatego IMGW dla tych obszarów wydało drugi stopień zagrożenia.

Ostrzeżeniem, na szczęście pierwszego stopnia zostały również objęte prognozowane opady śniegu, którego opady mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 15 centymetrów. Objęte zostały nimi powiaty bieszczadzki, leski i sanocki (województwo podkarpackie).


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę