piłka nożna
fot. Pixabay

Świat sportu zaczyna uginać się pod ciężarem wielkiej polityki. Trudno jednak połączyć teoretyczny brak poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę z zarabianiem milionów rubli. Kolejny piłkarz został wyrzucony z narodowej reprezentacji w piłce nożnej za transfer do rosyjskiego klubu. Tym razem trafiło na reprezentanta Norwegii.

Jak podaje „Super Express” – Norweska Federacja Piłki Nożnej podjęła decyzję o wyrzuceniu z reprezentacji Norwegii Mathiasa Normanna – pomocnika narodowej drużyny. Podobnego zdania był także selekcjoner Stale Solbakken. Wcześniej piłkarz został wyporzyczony do rosyjskiego klubu piłkarskiego, Dynama Moskwa. Sportowiec mógł uniknąć przykrych konsekwencji. Zanim podjął decyzję o przeniesieniu do moskiewskiego klubu, grał w innym – także rosyjskim FK Rostów. W zeszłym sezonie wypożyczono go do Norwich City, więc realnie grał na zachodzie.

Okienko transferowe wykorzystał jednak nie do poszukiwania stałego, zachodniego klub, ale znalazł długoterminowe zatrudnienie w czołowej rosyjskiej drużynie, czego norweska federacja piłkarska nie mogła wybaczyć.

Piłkarz wykluczony z reprezentacji Norwegii po transferze do rosyjskiego klubu. „Cała norweska i europejska piłka jest zgodna”

„Nie jest rolą federacji wypowiadanie się na temat wyboru klubu przez naszych zawodników, ale jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Cała norweska i europejska piłka jest zgodna co do tego, że należy wywierać presję na Rosję jako agresora w tym konflikcie zbrojnym. Wszystkie rosyjskie drużyny są wykluczone z międzynarodowych zawodów sportowych. Dlatego musimy podjąć zdecydowane kroki i Normann nie może reprezentować Norwegii na arenie międzynarodowej, gdy jednocześnie gra dla rosyjskiego klubu” – uzasadniła w wydanym oświadczeniu przewodnicząca Norweskiej Federacji Piłki nożnej Lise Klaveness.

Wcześniej podobny los spotkał polskiego piłkarz – Macieja Rybusa. W czerwcu selekcjoner Czesław Michniewicz poinformował o wykluczeniu Rybusa z ewentualnych powołań do rozgrywek w Lidze Narodów. Nie będzie także brany pod uwagę, jako potencjalny reprezentant Polski na mistrzostwach świata w Katarze na jesieni tego roku. Pierwsze mecze Biało-Czerwonych w ramach Mundialu 2022 odbędą się już w listopadzie. Polacy zmierzą się z Argentyną, Arabią Saudyjską i Meksykiem.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!