Stars Coffee
Twitter | Anna Łabuszewska

Nowa sieć kawiarni przejmuje kawiarnie Starbucks w Rosji po tym, jak amerykańska firma wycofała się z inwazji na Ukrainę. Stars Coffee, która w czwartek otworzyła swoją pierwszą moskiewską kawiarnię, należy do pro-putinowskiego rapera i restauratora.

Kawiarnie zostały zamknięte przez Starbucks w marcu, a firma całkowicie wycofała się z Rosji w maju. Starbucks miał prawie 2000 pracowników w Rosji i 130 sklepów. Pracownicy pozostają na pełnym wynagrodzeniu przez całą jesień. Współwłaściciel Stars, restaurator Anton Pinsky, powiedział, że sklepy będą ponownie otwierane stopniowo.

Logo Stars Coffee jest podobne do logo Starbucks, przedstawiające kobietę pośrodku koła, ale noszącą tradycyjne rosyjskie nakrycie głowy. Pan Pinsky powiedział, że nie ma nic wspólnego między tymi dwoma obrazami poza ich okrągłym kształtem. Starbucks nie skomentował podobieństw między nazwami i logo.

Ponieważ Starbucks miał własną bazę produkcyjną, nowi właściciele Stars Coffee musieli znaleźć nowych dostawców. „Właśnie znaleźliśmy innych dostawców, znaleźliśmy odpowiednich palarni, a ponieważ bariści prawidłowo wszystko wymieszali, mamy produkt, który naszym zdaniem będzie konkurencyjny” – powiedział raper Timati, drugi współwłaściciel firmy.

Ruch ten nastąpił po tym, jak inna sieć przejęła w czerwcu ponad 800 sklepów należących do McDonald’s w Rosji. Należąca do rosyjskiego magnata naftowego Aleksandra Govora nazywa się Vkusno i Tochka, co tłumaczy się jako „Smacznie i tyle”. Nowa firma stwierdziła, że ​​skład burgerów i używany sprzęt pozostały takie same.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!