TikTok | vasyaivanovdesign

W rosyjskich grupach na portalach społecznościowych coraz większą popularnością cieszy się wideo, na którym widać leżących w czarnych workach ludzi. Rosjanie wykorzystują nagranie, by przekonać ludzi, że w Ukrainie nie giną cywile.

Rosyjska propaganda trwa w najlepsze. Zwolennicy Putina robią, co mogą, aby przekonać społeczeństwo, że wojna w Ukrainie jest jedynie mistyfikacją, budynki nie są ostrzeliwane, a tamtejsi cywile wcale nie giną. Rozszyfrowany został już kolejny fake news, który miał właśnie taki cel.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać załadowaną „ciałami” ciężarówkę. Widać jednak, że osoby te są aktorami, a jeden z nich nawet postanowił odpalić papierosa.

Internetowi kłamcy i fałszerze masowo udostępniają wideo i przekazują je dalej, twierdząc przy tym, że przedstawia ono podstawione ofiary wojny w Ukrainie. Piszą m.in. o „ukraińskim studiu filmowym” i „cudach”, które mają tam miejsce.

Bardziej wnikliwi internauci szybko ustalili, skąd pochodzi podejrzane wideo. Okazuje się, że to fragment nagrania z planu do teledysku rosyjskiego rapera o pseudonimie Husky i oczywiście nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją w Ukrainie.

@vasyaivanovdesign

Съемки клипа Хаски – Никогда-нибудь #Хаски #рэперхаски #бекстейдж #какснимали #съемки #backstage #рекомендации #хочуврек #рек #хаски

♬ Никогда-нибудь – Хаски

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę