Kolejny skandal pedofilski w polskim Kościele. Abp Skworc rezygnuje po śledztwie Watykanu

Fot. Facebook.com/archidiecezjakatowicka

Metropolita katowicki Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Decyzja hierarchy jest następstwem śledztwa prowadzonego w jego sprawie przez Watykan od września 2020 roku. 

REKLAMA

Postępowanie dotyczyło ukrywania przez abp. Skworca – w czasie, gdy był biskupem tarnowskim – przypadków przestępstw pedofilii popełnianych przez księży tamtejszej diecezji.

Konferencja Episkopatu Polski w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KEP poinformowała, że Stolica Apostolska przeprowadziła postępowanie dotyczące abp. Skworca „na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji”.

REKLAMA

Według KEP abp Skworc zobowiązał się wesprzeć finansowo z prywatnych środków  wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego oraz poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora.

Tuszowanie przez abp. Skworca pedofilii dokonywanej przez księży wyszło na jaw w wyniku publikacji medialnych. Portal Onet opisał wówczas historię księdza Mariana W, który w diecezji tarnowskiej  mógł dopuścić się wykorzystywania seksualnego nawet kilkudziesięciu dzieci i młodych chłopców. Dziennikarze portalu ustalili, że ksiądz był „przerzucany” z parafii na parafię, a w wielu z nich nadal dopuszczał się przestępstw seksualnych o charakterze pedofilskim.