Ukraińcy
Twitter | Defense of Ukraine

Siły ukraińskie wyzwoliły kluczową wioskę w południowym regionie Chersoniu, przyspieszając kolejny odwrót wojsk rosyjskich. Ministerstwo obrony w Kijowie opublikowało nagranie wideo przedstawiające 35. brygadę morską podnoszącą ukraińską flagę nad Davydiv Brid, wśród doniesień o odzyskaniu kilku innych pobliskich wiosek.

Siły rosyjskie zostały już zmuszone do odwrotu na północnym wschodzie Ukrainy. Oni są teraz spychani z powrotem również na południe. Ostatnie niepowodzenia pojawiły się, gdy prezydent Władimir Putin miał podpisać dekrety anektujące cztery ukraińskie regiony, podczas gdy wojna szalała we wszystkich czterech.

Aneksja nie ma legitymacji w świetle prawa międzynarodowego, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uznał je za nieważne. Prezydent Joe Biden rozmawiał z panem Zełenskim we wtorek i zapewnił go, że USA nigdy nie uznają rosyjskiej aneksji. Rozmawiali również o 625 mln dolarów pomocy amerykańskiej, w tym wyrzutniach rakiet Himars.

Rosja nadal kontroluje miasto Chersoń, stolicę regionu na południu. Jednak jego uścisk jest coraz bardziej chwiejny na całym obszarze na północ od Dniepru, po ukraińsku zwanym Dnipro.

W ciągu ostatnich 48 godzin siły ukraińskie parły na południe wzdłuż zachodniego brzegu rzeki, a jednostki rosyjskie zostały teraz zmuszone do wycofania się z kilku osad na północy regionu Chersoniu. Zełenski powiedział, że siły ukraińskie wykonały „szybkie, potężne ruchy” na południu Ukrainy i wyzwoliły „dziesiątki osiedli” tylko w tym tygodniu.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!