„Dość Tuska i Komorowskiego. Dość liberałów i lewactwa. Odzyskajmy Polskę dla Polaków”, „Putin. Oddaj wrak, weź Tuska i Komo Ruska”, „Smoleńsk to zbrodnia bandy Tuska”. Zdjęcia setki transparentów o takiej treści wyeksponowano w najważniejszej sali Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Wystawę zdjęć z marszy smoleńskich, którą politycy PO uznali za skandaliczną, zobaczyli w piątek zaproszeni przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza z PiS parlamentarzyści i samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji ochrony środowiska, którzy mieli debatować nad likwidacją skażenia po dawnych Zakładach Chemicznych Zachem.

– Zanim zaczniemy, chcę zapytać, dlaczego na miejsce obrad wybrano salę z taką wystawą? – oponował na początku zebrania Łukasz Krupa z PO, wiceprzewodniczący sejmiku województwa. – Nie wiem, co o tym myśleć, ta wystawa jest dla mnie nie do przyjęcia, propaguje mowę nienawiści. Jest skandaliczna.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz tłumaczył, że salę im. Bydgoskiego Marca 1981 wybrano na obrady dlatego, bo… jest największa. To tutaj, w tej sali, wówczas Wojewódzkiej Rady Narodowej, doszło do tzw. wydarzeń bydgoskich. Z niej właśnie w 1981 roku milicja siłą wyciągnęła działaczy „Solidarności”, a następnie dotkliwie pobiła działacza opozycji demokratycznej, obecnego senatora Jana Rulewskiego.

Dziś w historycznej sali została wyeksponowana wystawa z fotografiami i uwiecznionymi na nich hasłami, atakującymi w niewybredny sposób byłego premiera Donalda Tuska i byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i formułującymi wobec nich najcięższe oskarżenia, nie wyłączając zarzutu, że przyczynili się oni do śmierci 96 osób 10 kwietnia 2010 roku.

Jeszcze przed piątkowymi obradami ekspozycją zainteresowali się dziennikarze i parlamentarzyści. Niektórzy zaczęli robić zdjęcia. O wystawie zrobiło się też głośno w mediach społecznościowych. Na wojewodę spadły słowa krytyki, a politycy opozycji zapowiedzieli, że sprawy propagującej nienawiść wystawy nie zostawią i będą się domagać od premiera Morawieckiego wyciągnięcia konsekwencji wobec wojewody Bogdanowicza.

Posłowie PO Paweł Olszewski oraz Krzysztof Brejza już zapowiedzieli na poniedziałek konferencję prasową w sprawie skandalicznej ekspozycji, która znalazła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. – Podczas konferencji zaprezentowane zostaną działania, jakie posłowie podejmą w stosunku do wojewody Mikołaja Bogdanowicza – poinformowali.

Inny bydgoski poseł PO, Michał Stasiński, odniósł się do sprawy na Facebooku. „Wojewoda Bogdanowicz przełamuje kolejne progi kompromitacji. Kiedy Donald Tusk dba o interesy Europy i Polski w negocjacjach z Wielką Brytanią, wojewoda Bogdanowicz jako przedstawiciel rządu, prezentuje u siebie zdjęcie: SMOLEŃSK – ZBRODNIA TUSKA! To nie głupota! To uderzenie w Polską rację stanu!”, napisał Stasiński.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat