szczepienia
fot. Unsplash

Afrykę zamieszkuje 1,5 mld ludzi. Spośród tej ogromnej liczby, tylko niespełna 3,5% mieszkańców kontynentu zostało zaszczepionych. John Nkengasong – dyrektor Afrykańskiego Centrum Kontroli Chorób – alarmuje o tym Europejczyków na spotkaniu w Genewie. 

Szef WHO – Tedros Adhanom Ghebreyesus – zaapelował do wielkich koncernów farmaceutycznych, aby przeznaczyły część produkowanych przezeń szczepionek na poczet takich inicjatyw, jak COVAX – który ma na celu dystrybucję szczepionek w krajach trzeciego świata. Jak podaje agencja AP, producenci szczepionek, jak np. Pfizer-BioNTech, czy Moderna, nie wykazują żadnego zainteresowania wobec takich szczytnych inicjatyw. 

Zamiast tego ich główną taktyką pozostaje sprzedawanie szczepionek krajom bogatym. Co więcej, ostatnio coraz więcej państwa – jak Francja czy Izrael, a nawet Polska – decyduje się na stosowanie trzeciej dawki szczepionki – u nas tylko u osób chętnych, powyżej 60 r.ż. WHO natomiast już niejednokrotnie podważało sens stosowania trzeciej dawki, a przynajmniej jeszcze nie teraz. Koncerny farmaceutyczne muszą się teraz zmierzyć z masową krytyką ich działań – sprzedawania kolejnych dawek do krajów bogatych i pomijanie nawet jednej dawki w krajach, które nie są w stanie zapewnić im zysków.

Źródło: RMF24


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!