REKLAMA

REKLAMA

Najnowszy sondaż pracowni IBRiS przynosi dobre wieści dla PiS, które wyraźnie odrabia straty, i bardzo niepokojące dla Konfederacji.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 33 proc. głosów, co oznacza poprawę w stosunku do sondażu sprzed dwóch tygodni o 4 punkty procentowe.

REKLAMA

Druga na podium Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 24,1 proc. respondentów, a więc prawie takim samym co dwa tygodnie temu, gdyż zmiana na plus to zaledwie 0,1 punktu procentowego.

Trzecie miejsce zajęła partia Polska 2050 Szymona Hołowni. Na ugrupowanie to zadeklarowało oddanie głosu 13,1 proc. badanych. Jest to spadek o 1,8 punktu procentowego w porównaniu z ostatnim badaniem.

REKLAMA

Na czwartym miejscu znalazła się Lewica z poparciem 8,4 proc. (wzrost o 1,5 punktu procentowego). Piąte miejsce przypadło Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz’15), którą wskazało 5 proc. uczestników badania (wzrost o 1,7 punktu procentowego).

Według badania IBRiS ostatnia w zestawieniu byłaby Konfederacja. Na partię Krzysztofa Bosaka, Roberta Winnickiego, Janusza Korwin-Mikkego i Grzegorza Brauna zadeklarowało oddanie głosu jedynie 2,3 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe w stosunku do ostatniego sondażu). Uzyskanie takiego wyniku w wyborach do Sejmu oznaczałoby, że Konfederacja nie wprowadziłaby do izby niższej parlamentu swoich przedstawicieli.

REKLAMA

Niezdecydowani wyborcy to aż 14 proc. badanych. Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosłaby 49,8 proc.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych został przeprowadzony w dniach 13–14 listopada na próbie 1100 osób dorosłych osób metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

REKLAMA