Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego z Bielska-Białej skierowało do warszawskiego Sądu Okręgowego wniosek w sprawie wykreślenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z listy polskich partii politycznych. Według Jerzego Bukowskiego z krakowskiego Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych trwa już jego procedowanie.

Wniosek to konsekwencja akcji obalenia – znajdującego się na warszawskiej Saskiej Kępie – pomnika gen. Zygmunta Berlinga. Obelisk, mimo zapisów ustawy dekomunizacyjnej nakazującej usuwanie symboliki komunistycznej z przestrzeni publicznej, od długiego czasu pozostawał niezdemontowany. W tej sytuacji grupa „Niezłomni”, na czele z byłym posłem i politykiem KPN Adamem Słomką, kilka tygodni temu zepchnęła pomnik z cokołu.

Na akcję Słomki krytycznie zareagowali działacze SLD, domagając się od prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego ponownego postawienia pomnika Berlinga w tym samym miejscu. Wtedy Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego wystąpiło z wnioskiem o delegalizację tej partii. Zdaniem członków Towarzystwa SLD nawoływała w ten sposób prezydenta Trzaskowskiego do łamania ustawy dekomunizacyjnej. Jest to więc podstawa do wykreślenia partii Włodzimierza Czarzastego z rejestru partii politycznych.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!