REKLAMA

REKLAMA

Program e-recepty działa już w Mazowieckiem, ale do 2020 roku ma być wdrożony na terenie całego kraju. Ministerstwo Zdrowia chce ułatwić w ten sposób zakupy lekarstw pacjentom, a lekarzom zaoszczędzić czas pracy. Do realizacji recepty wystarczy smartfon.

Apteki muszą się dostosować do nowych przepisów do końca roku. Tradycyjne formy recept mają zniknąć do 2020 roku. Od tego momentu wszyscy lekarze w Polsce będą mieli obowiązek wydawać pacjentom e-recepty. Pomysł resortu zdrowia został już wdrożony pilotażowo w kilku mazowieckich szpitalach.

REKLAMA

W praktyce procedura ma być wygodniejsza od tradycyjnej. Pacjent będzie otrzymywać po wypisaniu przez lekarza recepty SMS. Wiadomość będzie wysłana ze szpitala lub recepcji. Będzie to unikalny kod umożliwiający wykupienie leku w aptece. Skanując kod aptekarz będzie miał dostęp na swoim komputerze do pełnej treści recepty. Sprawdzi m.in. czy jest ona jeszcze ważna. Zakup lekarstw będą mogli realizować również nasi bliscy. Okazanie papierowego dokumentu nie będzie konieczne.

Dowód osobisty oraz specjalny PIN również umożliwi nam wykup lekarstw. Wystarczy tylko podać PESEL potwierdzający naszą tożsamość. Podając nasz dowód farmaceucie umożliwimy mu wgląd do recept, które zostały dla nas wypisane, ale do tej pory ich nie zrealizowaliśmy. Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość zakupu leku bez recepty, jeżeli okażemy dowód i podamy PIN.

REKLAMA

Ministerialny pomysł przewiduje również założenie internetowego konta pacjenta. Na nim będą zgromadzone informacje o wypisanych oraz zrealizowanych receptach. Dostęp do niego będą mieli pacjenci, lekarze i pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA