Parlament Europejski przegłosował we wtorek projekt znoszący zmianę czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni zwyczaj przestawiania zegarków. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2021 roku.

Za zniesieniem zwyczaju przestawiania zegarków opowiedziało się 410 europosłów, przeciw było 192, a 51 wstrzymało się od głosu. Teraz sprawą zajmą się unijni przywódcy. O tym, że obowiązek zmieniania czasu zniknie właśnie w 2021 roku, europarlament zdecydował już podczas innego głosowania w marcu tego roku.

Państwa członkowskie UE będą miały teraz czas na podjęcie decyzji, czy pozostać przy czasie letnim, czy raczej zdecydować się na zimowy. Jeśli wybiorą czas letni, datą końca zmiany czasu będzie dla nich ostatnia niedziela marca 2021 roku. Natomiast kraje, które pozostaną przy czasie zimowym, na definitywny koniec zmiany czasu poczekają do ostatniej niedzieli października 2021 roku, kiedy jeszcze raz przestawią zegarki.

Bardzo możliwe jednak, że liderzy państw członkowskich UE wybiorą jeden wariant i w całej UE będzie obowiązywał jeden czas.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę