Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że „prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zgodzili się w trakcie piątkowej rozmowy, że przyszłość Europy leży w jej jedności a nie podziałach”.

Podczas spotkania miały również paść deklaracje Maasa o tym, że strona niemiecka zamierza przekonywać Francję, aby przystała na ponowną współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Po spotkaniu z prezydentem Dudą szef niemieckiego MSZ ma odbyć również rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem SZ Jackiem Czaputowiczem.

„Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności a nie podziałach na Europę A, B, C, lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach” – stwierdził szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski podkreślił także, że podczas spotkania Maasa z polskim prezydentem omawiano kierunki polityki europejskiej, ale również poruszano drażliwe tematy relacji polsko-niemieckich. Chodzi o tematy historyczne i „jednoznaczną świadomość Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne”. Poruszona także była sprawa reparacji wojennych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę