Aż 1 mln zł zadośćuczynienia będzie domagał się od wydawcy dziennika „Fakt”, koncernu medialnego Ringier Axel Springer, Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik prawny partnerki i córki mężczyzny ułaskawionego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Adwokat posiada oświadczenie obu kobiet, które podkreślają, że „są wdzięczne prezydentowi, że dał im szansę”. „Publikacja dziennika «Fakt» spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Nikt nas przed nią o nic nie pytał, nie uprzedził, nikt nie próbował poznać naszego zdania. W brutalny sposób nasza cała rodzina została napiętnowana”, czytamy w dokumencie.

Mecenas zapowiada, że już 7 lipca we wtorek złoży pozew przeciwko Ringier Axel Springer o ochronę dóbr osobistych z żądaniem zapłaty miliona złotych, które ma być zadośćuczynieniem dla jego klientek za doznane krzywdy.

„Trzymał córkę, bił po twarzy i wkładał jej rękę w krocze. Panie Prezydencie, jak Pan mógł ułaskawić kogoś takiego?”, napisał na okładce piątkowy „Fakt”, publikując zdjęcie Andrzeja Dudy. Sprawa wywołała polityczną i medialną burzę, gdyż zestawienie tekstu i zdjęcia prezydenta sugeruje, jakoby to Duda dopuścił się opisanego przestępstwa.

Andrzej Duda, korzystając z uprawnień głowy państwa, zastosował akt łaski wobec mężczyzny skazanego za molestowanie seksualne małoletniej córki. Samo ułaskawienie dotyczyło zakazu zbliżania się. O jego zniesienie prosiły głowę państwa partnerka i córka mężczyzny.

„Postępowanie ułaskawieniowe w tej sprawie zostało zainicjowane prośbą o ułaskawienie złożoną przez osoby pokrzywdzone, które pojednały się ze skazanym. Decyzja Pana Prezydenta w tej sprawie była poprzedzona wnikliwą analizą sytuacji osób, których sprawa dotyczy, oraz pozytywnych rekomendacji zawartych w opiniach kuratora sądowego, sądów orzekających w obu instancjach oraz Prokuratora Generalnego, a także uzyskaniem dodatkowych informacji z sądu”, wyjaśnia Kancelaria Prezydenta.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę