Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zażądał we wtorek w specjalnym liście do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego. Chodzi o materiał, który pokazały w poniedziałek w „Wiadomości”, przy okazji relacjonowania tragedii, do jakiej doszło w niedzielę w Gdańsku.

„W reakcji na niewyobrażalną tragedię, jaką było morderstwo prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, wczoraj na ulice polskich miast wyszły dziesiątki tysięcy naszych Rodaków z apelem o powstrzymanie fali nienawiści zalewającej Polskę. Zasiadając wieczorem przed telewizorami, oczekiwali budowy poczucia wspólnoty i dodania otuchy. Zamiast tego, Telewizja Polska w swoim sztandarowym programie informacyjnym, zajęła się rozbijaniem narodowej solidarności”, napisał lider PSL w liście do prezesa PiS.

Jak ocenił Kosiniak-Kamysz, obecne kierownictwo telewizji publicznej po raz kolejny „uczyniło z »Wiadomości« maszynę do dzielenia Polaków, wzbudzania wzajemnej nienawiści, szczucia naszych Rodaków na polityczną opozycję”. „Nawiązując tym samym do najgorszych wzorców Dziennika Telewizyjnego, a po emisji wczorajszego programu – wręcz prześcigając ówczesną tubę komunistycznej propagandy”, dodał szef ludowców.

„Nie ma i nie może być zgody na łamanie fundamentalnych zasad etyki dziennikarskiej w najważniejszym publicznym medium. Telewizja Polska winna służyć wszystkim Polakom. Musi obiektywnie informować i objaśniać świat w całej jego złożoności, biorąc pod uwagę całe spektrum poglądów naszego społeczeństwa. Ponad miliard złotych, który lada chwila popłynie z portfeli Polaków do budżetu telewizji, nie może zostać wykorzystany na propagowanie oszczerstw i nienawistnych kalumnii. Misją mediów publicznych musi być budowanie mostów porozumienia, a nie wznoszenie murów nienawiści”, oświadczył prezes PSL.

Władysław Kosiniak-Kamysz, który chce jak najszybszego zdymisjonowania prezesa TVP Jacka Kurskiego, uważa, że takiej zmiany może dokonać tylko szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński. „Zwracamy się do Pana z apelem o spowodowanie natychmiastowego odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego. To ostatni moment na podjęcie decyzji, by wycofać się z polsko-polskiej wojny, do której każdego dnia nawołują »Wiadomości«”, zaapelował polityk do prezesa PiS.

Poniedziałkowe „Wiadomości” TVP wyemitowały materiał o śmierci Pawła Adamowicza, który wywołał oburzenie wśród polityków, dziennikarzy i internautów. Wydźwięk przekazu był taki, że za tragiczną śmierć prezydenta Gdańska ponosi odpowiedzialność opozycja. W materiale przypomniano m.in. wypowiedź lidera PO Grzegorza Schetyny, który powiedział: „Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i wstrząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę”, oraz słowa byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który mówił: „Trzeba czasami mieć odwagę i lać się dechą z takimi ludźmi”.

https://www.youtube.com/watch?v=wAlqU34XCDQ


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę