Są oficjalne potwierdzenia Ministerstwa Kultury wsparcia finansowego idei redemptorysty z Torunia. Rząd przekaże na pomysł ojca Tadeusza miliony złotych. Ma to być Muzeum „Pamięć i Tożsamość” imienia Jana Pawła II, a zlokalizowane będzie w Toruniu.

20 czerwca zawarto oficjalnie umowę między resortem kultury a Fundacją Lux Veritatis o utworzeniu muzeum. Data jest symboliczna – to 98. rocznica chrztu św. Karola Wojtyły. Do ostatniej chwili ministerstwo nie chciało potwierdzić oficjalnie przekazania pieniędzy Rydzykowi.

Łącznie cała inwestycja pochłonie z budżetu państwa 70 milionów złotych. 5 mln zł wsparcia będzie przekazane jeszcze w roku bieżącym. 2019 rok to będzie 55 mln, a 10 mln złotych trafi do organizacji duchownego w 2020 r. Ministerstwo kultury kandydaturę na stanowisko dyrektora placówki muzealnej będzie uzgadniać z Fundacją Lux Veritatis (założycielem muzeum).

Oficjalny komunikat głosi, że cele muzeum to prezentacja 1000-letnich dziejów naszego kraju. Podkreślone mają być także nauki Jana Pawła II i ich wpływ na historię Polski.

Wiadomo już także, że do placówki ma trafić aż 40 tysięcy relacji świadków z tego okresu. Były one archiwizowane w fundacji Rydzyka.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!