Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię SW Research dla „Rzeczpospolitej” wynika, że coraz bardziej zagrożona staje się pozycja Platformy Obywatelskiej jako najważniejszej siły opozycyjnej. Partię Borysa Budki dogania bowiem Polska 2050 Szymona Hołowni.

W badaniu wykonanym na panelu online SW Panel w dniach 18–19 maja 800 dorosłych internautów spytano o to, która partia jest – ich zdaniem – główną siłą opozycyjną.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Platforma Obywatelska, którą wskazało 22,7 proc. respondentów ośrodka. Partia Borysa Budki nie powinna jednak być z tego wyniku zadowolona, ponieważ tuż za nią uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni z 21,1 proc. poparcia.

Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja, którą za lidera opozycji uznało 9,5 proc. osób biorących udział w sondażu. Z kolei Lewicę wybrało 7,5 proc. uczestników badania, zaś PSL – 2,8 proc. osób.

Z rezultatów badania wynika, że największą popularnością wśród najmłodszych wyborców – w wieku do 24 lat – cieszy się Konfederacja (21 proc. głosów). Z kolei PO otrzymała najwięcej wskazań w grupie osób powyżej 50. roku życia (26 proc.) oraz wśród respondentów z zarobkami w wysokości 3001–5000 zł miesięcznie. Osoby z wyższym wykształceniem uznały za główną partię opozycyjną Polskę 2050 (25 proc. poparcia) oraz PO (24 proc. głosów).

Równocześnie jednak ponad jedna trzecia badanych (33,5 proc.) nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, która partia jest liderem antypisowskiej opozycji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę