Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie portalu wp.pl wynika, że Polacy za lidera opozycji uważają prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej. Nowością jest to, że tuż za nim uplasował się twórca ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Uczestnicy badania mogli wybrać tylko jednego spośród przedstawionych im przez ośrodek polityków. 24,6 proc. z nich wskazało na Trzaskowskiego, drugie miejsce z niewiele gorszym wynikiem – 21,9 proc. oddanych głosów – zajął Hołownia. Na ostatnim miejscu na podium znalazł się lider Konfederacji Krzysztof Bosak z poparciem 15,7 proc. ankietowanych.

Inni kandydaci zanotowali o wiele słabsze rezultaty. Lider Wiosny europoseł Robert Biedroń uzyskał 3,5 proc. głosów, Adrian Zandberg z Lewicy – 3 proc., zaś prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,8 proc.

O prestiżowej porażce może mówić lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Na przywódcę największej partii opozycyjnej zagłosowało jedynie 2,4 proc. uczestników sondażu. Gorzej od niego wypadł tylko szef SLD Włodzimierz Czarzasty z 0,9 proc. głosów.

Jednocześnie jedna czwarta badanych (25,2 proc.) nie potrafiła określić, który z polityków może być liderem opozycji.

„Ciekawe badanie. Wysoki wynik Hołowni, który szybko może wyprzedzić Trzaskowskiego. Pokazuje ponadto, że Budka, Zandberg i Biedroń są już dziś postaciami trzecioplanowymi”, skomentował na Twitterze wyniki sondażu publicysta Piotr Semka.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!