Kto ma zapłacić za budowę bariery na granicy polsko-białoruskiej? Polacy nie mają wątpliwości

Fot.Twitter.com/Kaminski_M_

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes w dniach 12–15 listopada na grupie 1069 dorosłych osób na zlecenie portlau wPolityce.pl wynika, że Polacy chcą, by Unia Europejska również finansowała budowę muru na granicy polsko-białoruskiej.

REKLAMA

Sondażownia zadała uczestnikom badania dwa pytania. Pierwsze dotyczyło poparcia dla budowy zapory, mającej zapobiegać przedostawaniu się na teren Polski migrantów z terenu Białorusi.

Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 60 proc. respondentów ośrodka, 24 proc. stwierdziło, że mur jest niepotrzebny. Z wyników sondażu wynika, że powstanie muru cieszy się poparciem wyborców PiS i Polski 2050, rzadziej natomiast pomysł ten akceptowali zwolennicy Koalicji Obywatelskiej.

REKLAMA

Drugie z pytań dotyczyło tego, kto powinien finansować budowę zapory granicznej.

Jedynie 6 proc. badanych przez Social Changes stwierdziło, że koszty te powinna ponieść wyłącznie Polska. Według 50 proc. osób koszty powinny ponieść Polska i Unia Europejska, zaś 25 proc. opowiedziało się za tym, by to UE w całości pokryła koszty inwestycji. Zdania w tej sprawie nie miało 19 proc. badanych.

Według oficjalnych danych koszt wybudowania przez rząd zapory na granicy Polski z Białorusią ma wynieść 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł ma zostać przeznaczone na budowę bariery, a 115 mln zł na urządzenia techniczne.

REKLAMA