Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość uzyska 36,2 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,6 proc. Jako trzecia na podium uplasowała się partia Roberta Biedronia, na którą oddanie głosu deklaruje 6,4 proc. respondentów.

Na dalszych miejscach znalazły się: PSL (4,1 proc.), Kukiz’15 (3,8 proc.) oraz koalicja partii Wolność, Ruchu Narodowego i środowiska Grzegorza Brauna (2 proc.). Poniżej jednego procenta wskazań ankietowanych uzyskały: Teraz! Ryszarda Petru oraz partia Razem (obie po 0,9 proc.), a także Nowoczesna i Zieloni (jedna i druga po 0,3 proc.). 9,4 proc. respondentów pracowni IBRiS nie potrafiło wskazać, na kogo będzie głosować.

Sondaż pokazał ponadto, że w wyborach do PE weźmie udział mniej niż połowa Polaków. „Gdyby głosowanie odbyło się w najbliższą niedzielę, do urn zdecydowanie nie poszłoby 20,2 proc. badanych. Odpowiedzi »raczej nie« udzieliło 30,9 proc. osób. Do wyborów zdecydowanie poszłoby 31,5 proc. biorących udział w sondażu, a na odpowiedź »raczej tak« wskazało 14,4 proc.”, czytamy w Onecie.

Badanie IBRiS zostało przeprowadzone w dniach 25-26 stycznia metodą telefoniczną standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. W sondażu wzięło udział 1100 dobranych losowo pełnoletnich respondentów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę