Które leki bez recepty uzależniają?

REKLAMA

W aptekach są dostępne leki, na które nie jest potrzebna recepta, a są silnie uzależniające. Są niebezpieczne, bo wydaje nam się, że skoro nie musi ich przepisywać lekarz to można je dowolnie stosować. To błąd!

Niektóre leki są dostępne nie tylko w aptekach, ale także w większości drogerii czy sklepów. Nie wszystkie są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Leki, które są dostępne bez recepty mogą powodować liczne skutki uboczne!

REKLAMA

Co więcej, leki dostępne bez recepty mogą silnie uzależniać a nawet wykazywać działanie narkotyczne. Na ulotce nie znajdziesz takiej informacji, ale niektórzy wiedzą, że spożywanie leków w nadmiarze może mieć skutki podobne jak do zażycia narkotyku. Dlatego właśnie zostało wprowadzone ograniczenie sprzedaży niektórych leków oraz syropów stosowanych np. podczas przeziębienia osobom niepełnoletnim.

Jakie są leki dostępne bez recepty, które mają działanie uzależniające? Redakcja Wprost podaje kilka przykładów. Leki o działaniu przeciwbólowym, które zawierają w swoim składzie kofeinę lub pseudoefedrynę. Obydwie wykazują silne działanie uzależniające, bo oddziałują bezpośrednio na nasz układ nerwowy. Mogą powodować uczucie otępienia oraz wprowadzać w stan odurzenia.

REKLAMA

Podobnie jest z lekami na katar. Pseudoefedryna to jeden z częstych składników tabletek na katar, które udrażniają nos i przynoszą szybką ulgę podczas przeziębiania. Substancja ma działanie pobudzające i narkotyczne, jeżeli stosujemy ją w zbyt dużych dawkach. Pseudoefedryna jest pochodną amfetaminy, dlatego coraz częściej stosowana jest nie tylko na katar, ale także na odchudzanie. Natomiast krople na katar zawierają substancje, które mogą powodować poprawę samopoczucia oraz delikatne odurzenie.

Leki na uspokojenie ze względu na skutki uboczne oraz negatywny wpływ długotrwałej terapii na układ nerwowy nie są zalecane w nadmiarze. Po leki na uspokojenie powinno się sięgać jedynie doraźnie. Natomiast syropy i tabletki na kaszel często zawierają w swoim składzie kodeinę. Mogą powodują odurzenie i silne uzależnienie, o ile spożyje się ich w nadmiarze.

Podziel się: