Rzecznik Platformy Obywatelskiej poseł Jan Grabiec zażądał w sobotę wyjaśnień od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na temat jego lotów z rodziną rządowymi samolotami. Zdaniem posła PO zachowanie Kuchcińskiego przypomina rosyjskich oligarchów i arabskich szejków, a nie polityka demokratycznego państwa.

Według ujawnionych w czwartek informacji Radia ZET marszałek Sejmu lata z żoną i dziećmi rządowym samolotem. Dziennikarze Radia ZET dotarli do dokumentów potwierdzających sześć lotów, podczas których na pokładzie poza Kuchcińskim znajdowali się członkowie jego rodziny i oficer Służby Ochrony Państwa. Jak podało Radio ZET, nie wiadomo, czy rodzina Kuchcińskiego zapłaciła za te loty.

W piątek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że wszystkie przeloty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego rządowymi samolotami były związane z obowiązkami służbowymi. Grzegrzółka zapewnił ponadto, że marszałek zdecydował o pokryciu kosztów przelotu członków swojej rodziny i że te pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Dyrektor CIS oświadczył też, że „kwota zostanie oszacowana na podstawie umowy Kancelarii Sejmu z PLL LOT”.  – Zgodnie z nią koszty przelotów poselskich są zryczałtowane na poziomie 572,40 zł (przelot dla jednej osoby w jedną stronę) i w ten sposób zostanie ustalona wysokość przelewu – wyjaśnił Grzegrzółka.

Rzecznik PO powiedział na sobotniej konferencji prasowej, że wyjaśnienia CIS to jedynie „zasłona dymna” i marszałek Sejmu powinien sam wyjaśnić tę sprawę.

– Pierwsze pytanie, panie marszałku Kuchciński, w ciągu czterech lat, ile było tych lotów specjalnymi rządowymi samolotami do Rzeszowa? Ile osób panu towarzyszyło – z rodziny, znajomych z partii politycznych czy ich rodzin? Jaki był cel tych lotów do Rzeszowa? – spytał Grabiec.

Drugie pytanie, które rzecznik Platformy skierował do Kuchcińskiego, dotyczy kosztów lotów. Poseł opozycji podkreślił, że Gulfstream, którym Kuchciński latał do Rzeszowa, to specjalny samolot dalekiego zasięgu, który kosztował ponad 220 mln zł, a każdy lot tym samolotem kosztuje dziesiątki tysięcy złotych. Z kolei loty o statusie HEAD wymagają pogotowia drugiego samolotu.

– I trzecie pytanie (…), kto kłamie w tej sprawie? – kontynuował Jan Grabiec. – Kto okłamał dziennikarzy i kto okłamał opinię publiczną, twierdząc kilka tygodni temu, że nie było lotów na trasie do Rzeszowa z udziałem rodziny marszałka Kuchcińskiego, że marszałek Kuchciński nie zabierał na pokład żadnych postronnych osób? – dopytywał parlamentarzysta.

Jak podkreślił rzecznik PO, w związku z tą sytuacją Marek Kuchciński powinien zrezygnować z funkcji marszałka Sejmu. W piątek klub parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska złożył w Sejmie w tej sprawie wniosek.

 

 

 

 

 

 


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!