Fot. Facebook.com/KUKIZ15

– Złożyliśmy projekt nowelizujący ustawę o referendach lokalnych – powiedział PAP Paweł Kukiz. Jak wyjaśnił, projekt zawiera propozycję zniesienia progu frekwencyjnego.

Koło Kukiz’15 złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o referendum lokalnym wraz z podpisami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jest to kolejny projekt w ramach umowy programowej, którą liderzy obu formacji, czyli Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński, podpisali na przełomie maja i czerwca.

Zdaniem Kukiza obecny próg frekwencyjny na poziomie 30 procent, aby referendum było ważne, jest zaporowy. – Chcemy, żeby referenda lokalne były bezprogowe – oświadczył w rozmowie z PAP.

– Celowo zaczynamy od referendów lokalnych, żeby ludzie poczuli odpowiedzialność za decyzję od poziomu gmin, małych miasteczek, by wiedzieli, że ich głos jest ważny – wyjaśnił polityk.

– Może się zdarzyć tak, że w pierwszym takim referendum pójdzie 5 procent obywateli i będzie to nie po myśli tych 95 procent, więc jak zobaczą, że to jest ich wina, bo ich nie było, to na referendum kolejnym razem przyjdzie – tak jak w Szwajcarii – 40 procent – tłumaczył Paweł Kukiz.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę