pryskanie drzewka owocowego
fot. screen Youtube / GrowOrganic Peaceful Valley

Podstawą pielęgnacji drzewek owocowych jest ich pryskanie. Zabieg ten przede wszystkim zabezpiecza rośliny przed szkodnikami. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo specjalistycznych środków, które są przeznaczone właśnie do tego celu. Dziś zdradzamy jednak znacznie efektywniejszy domowy patent. W dodatku kosztuje mniej niż 10 zł! Sprawdź, co świetnie zastąpi sklepowy oprysk do drzewek owocowych.

Początek wiosny to odpowiednia pora nie tylko na porządki w ogródku, ale także czas na to, aby chronić rośliny przed różnymi szkodnikami (np. przędziorkiem owocowcem). Drzewka owocowe warto pryskać już w marcu, najlepiej w dzień bezwietrzny i suchy (gdy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie około 6°C). Podczas deszczowej aury nie powinno się stosować oprysków, bo deszcz po prostu wypłucze cały preparat.

Jakie efekty przynosi pryskanie drzewek owocowych?

Ten zabieg zabezpiecza je również przed chorobami grzybowymi. Właściwie przyrządzony oprysk pozytywnie wpłynie na jakość i ilość zebranych później plonów. Chcąc zadbać o drzewka owocowe, warto zrobić dla nich oprysk. Jaki? Najlepiej ekologiczny!

Sklepowe preparaty to niemal sama chemia, i to dość droga. Wydajniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są domowe opryski na rośliny. Można je stworzyć bez większych zdolności czy użycia profesjonalnej aparatury. Działają podobnie jak specjalistyczne preparaty, więc wybór jest jasny. Ponadto naturalne opryski na drzewa owocowe nie zaszkodzą naszemu zdrowiu, gdy się ich nawdychamy.

Czym pryskać drzewka owocowe?

Potrzebujesz 1 produktu z apteki, który kosztuje mniej niż 10 zł! Jest nim ciekła parafina. Wymieszaj ją z wodą (100 ml parafiny na 5 litrów cieczy) i uzyskaną mieszanką zacznij pryskać drzewka. Na ich powierzchni utworzy się woskowa osłonka, która zabezpieczy je przed wieloma szkodnikami.

Skuteczny oprysk na bazie ziół

Z tego patentu możesz korzystać przez cały sezon – już od okresu wegetacji. Aby przygotować oprysk, potrzebujesz ziół i roślin, które prawdopodobnie masz na swoim podwórku. Zbierz: skrzyp polny, pokrzywy lub wrotycz. Sprawdzi się też cebula lub czosnek. Ziołowy środek ochraniający na drzewka owocowe zrobisz w następujący sposób:

Około 300 g świeżych ziół (może być też 200 g suchych) zalej 10 litrami wody, a następnie odstaw mieszankę na 12-24 godziny, aby zaczęła fermentować. Powstałym preparatem pryskaj drzewa owocowe. Dzięki temu zatroszczysz się o nie w sposób naturalny!Czytaj też: Jak wyhodować drzewko awokado z pestki? Sprawdź!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę