płk. Igor Girkin | fot. Dom kobb | CC BY-SA 4.0

Często najlepszym źródłem informacji o stanie rosyjskiej armii na Ukrainie są ci Rosjanie, którym najbardziej zależy na tryumfie Federacji Rosyjskiej i „odbudowie imperium”. Takim człowiekiem jest Igor Girkin – emerytowany pułkownik KGB oraz legenda pierwszej wojny od Donbas w 2014 roku. Starcia rosyjskich żołnierzy z ukraińskimi nazywa „wybitnym partactwem” – donosi „Onet”.

Girkin jest często cytowany przez zachodnie media, gdyż z jego wypowiedzi nie bije propaganda sukcesu – raczej realizm, zażenowanie i poczucie porażki rosyjskiej armii na wschodzie Ukrainy. Krytykując rosyjskie dowództwo były pułkownik KGB nie obawia się nie przebierać w słowach.

„Tak, jak się spodziewałem, wróg nie zamierza poddać Siewierodoniecka oraz Lisiczańska bez długiej bitwy, i to nawet pod groźbą okrążenia” – napisał na Telegramie Rosjanin. Ponadto wiele starć rosyjskich żołnierzy z ukraińskimi określił mianem „wybitnego partactwa”. W jego ocenie postępy rosyjskie ofensywy są nazbyt wolne.

„Nasze wojska są wciągane w wyczerpujące ofensywne bitwy, grają według zasad proponowanych przez wroga, na przygotowanym przez niego terenie. Straty ponoszone w tych codziennych bitwach, niekończących się na pokonaniu wroga, nie mogą być szybko kompensowane przez przeszkolonych zastępców. Naszym żołnierzom w końcu zabraknie pary” – pisze Girkin.

Były dowódca KGB atakuje Kreml. „Zdrajcy chcą doprowadzić do upokarzającego pokoju”

Igor Girkin w swoim wpisie uderza ponadto w elity kremlowskie! Wzywa do usunięcia z otoczenia Władimira Putina osób „odpowiedzialnych za doprowadzenie nas na krawędź klęski militarnej. Zdaniem Girkina „zdrajcy chcą doprowadzić do haniebnego i upokarzającego pokoju”.

Kolejne słowa „legendy” są jeszcze mniej optymistyczne dla Rosji. W jego ocenie – w wyniku osiągnięcia „upokarzającego pokoju” – może dojść w kraju do przewrotu. Scenariusz takich wydarzeń – według Girkina – jest znany od dawna. Najpierw następuje haniebna porażka, potem kryzys gospodarczy. Kryzys gospodarczy doprowadza do rozruchów społecznych i dyskredytacji władzy. Wisienką na destrukcyjnym torcie jest ostatni etap – przewrót pałacowy.

Jako głównego architekta sromotnej porażki armii rosyjskiej i samej Rosji na Ukraine, Girkin obarcza rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Były dowódca KGB krytykuje także władze lokalne – za korupcję i karierowiczostwo.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę