fot. Twitter

Według doniesień, do rosyjskich wojsk na wschodniej Ukrainie miała dołączyć ostatnio „legenda separatystów”. To były oficer służb specjalnych Federacji Rosyjskiej oraz były głównodowodzący separatystów z Donbasu. To on odpowiada za zestrzelenie w 2014 roku samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines 17 – wówczas prorosyjscy separatyści wystrzelili na wschodzie Ukrainy pocisk systemu przeciwlotniczego 9K37 Buk, który dosłownie rozszarpał maszynę. Teraz Ukraińcy wyznaczyli sowitą nagrodę za jego „głowę” – podaje „Rzeczpospolita”.

Chodzi o Igora Girkina, niegdyś dowódcę wojsk prorosyjskich separatystów z Donbasu. Po tym epizodzie, Girkin udzielał się do tej pory głównie w mediach społecznościowych. Jako zagorzały krytyk, może nie samej „Operacji Specjalnej”, ale miernego sposobu prowadzenia jej przez Rosjan, uchodzi za jedno ze źródeł informacji o tym, co dzieje się na ukraińsko-rosyjskim polu walki.

W sobotę żona Girkina – Mirosława Regińska – udostępniał w sieci wspólne zdjęcie ze swoim mężem, na którym były lider separatystów… ma na sobie mundur rosyjski mundur. Inne źródła podały, że Girkin rzekomo wrócił do walki i dołączył do sił inwazyjnych. Na pytanie, gdzie teraz przebywa i jak się czuje, Regińska odpowiedziała, że „wszystko dobrze” i że Girkin „wkrótce się odezwie.

Znani Ukraińcy zrobili „zrzutkę”. Za wzięcie Girkina do niewoli oferują łącznie 50 tys. dolarów nagrody

Wobec wiadomości, że „legenda separatystów” wraca prawdopodobnie na front, Ukraińcy zaczęli oferować pieniądze za głowę niesławnego architekta katastrofy samolotu pasażerskiego MH-17. Na samym początku ukraiński aktywista Serhij Sternenko zadeklarował, że da 10 tys. dolarów każdemu, kto weźmie Girkina do niewoli. Kolejne 10 tys. dolarów obiecał dorzucić do tej kwoty lider grupy Antibodies Taras Topolia. Walery Markus – ukraiński pisarz – zadeklarował następne 10 tys. dolarów.

Powiększyć pulę zapragnęli także tenisita Serhij Stachovski oraz przewodniczący Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Haida. Wszyscy deklarują wniesienie 10 tys. dolarów. Wzięcie „legendy separatystów” do niewoli jest więc teraz warte co najmniej 50 tys. w amerykańskiej walucie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę