Lepiej nie wychodzić z domu! W całym kraju niebezpieczne upały i gwałtowne burze z gradem!

REKLAMA

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem i pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniej części lubelskiego oraz dolnośląskiego i opolskiego, a także północnej części województwa mazowieckiego.

W województwach, które są objęte ostrzeżeniami drugiego stopnia, temperatury maksymalne w dzień mogą wynieść od 28 do 35 stopni. Z kolei w nocy termometry mogą wskazywać od 17 do 23 stopni.

REKLAMA

Jak wyjaśnia IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że może dojść do niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodują duże straty materialne oraz stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Zalecane jest śledzenie komunikatów i prognoz pogody oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

W jaki sposób bezpiecznie przetrwać upały, informuje w swoich komunikatach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo płynów, najlepiej niegazowanej wody, oraz nie wychodzić – jeśli nie ma takiej konieczności – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Trzeba też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

RBC zwraca także uwagę w swoich zaleceniach, w jaki sposób najlepiej postępować w czasie burzy. W przypadku tego zjawiska atmosferycznego, podobnie jak w upały, nie powinno się wychodzić z domu bez ważnej przyczyny. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie powinno się stawać przy drzewie czy maszcie. Nie wolno też dotykać metalowych przedmiotów. Jeśli jesteśmy w górach, należy jak najszybciej zejść ze szczytu, a gdy burza zaskoczyła nas w czasie pływania, powinniśmy niezwłocznie wyjść z wody i odejść daleko od brzegu.

REKLAMA