Lewica znów wścieknie się na Hołownię? Mówił o pigułce „dzień po”

Andrzej Duda argumentem za referendum ws. aborcji
fot. YouTube | Sejm RP

Posłanki Nowej Lewicy były wściekłe na Szymona Hołownię, który opowiada się za przeprowadzeniem ogólnokrajowego referendum o kwestiach związanych z przerywaniem ciąży. Teraz przewodniczący Polski 2050 i współlider Trzeciej Drogi wypowiedział się na temat pigułki „dzień po”, której powrót do aptek bez recepty przegłosował Sejm, ale weto może postawić prezydent Andrzej Duda. „Deklaracja prezydent pozbawia złudzeń” – pisze w mediach społecznościowych Hołownia.

REKLAMA

Szymon Hołownia jest zwolennikiem przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum ws. reformy prawa aborcyjnego w Polsce po jego zaostrzeniu wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w czasie rządów PiS. Sprzeciwiają się temu m.in. reprezentanci Lewicy, którzy chcą, aby to Sejm nałożył regulacje odgórnie. Mieczem w argumentacji Hołowni stał się przypadkiem Andrzej Duda, który może zawetować uchwaloną przez parlament ustawę dot. pigułki „dzień po”.

„Czekam, aż [ustawa – przyp. red.] przyjdzie na biurko Prezydenta RP, wtedy wszystkie jej szczegóły przeanalizuję i zdecyduję, jaki będzie dalszy jej los” – stwierdził Andrzej Duda w wywiadzie dla „Polsat News”. „Natomiast ustawy, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpiszę” – dodał prezydent. Wcześniej Duda wyrażał obawy w związku z ryzykiem dostępności pigułki wczesnoporonnej bez recepty.

REKLAMA

Prezydent Duda może zawetować ustawę o pigułce „dzień po”. Hołownia: Prezydent nie może zawetować wyniku referendum

Prezydent stwierdził wcześniej, że nie ma „nic przeciwko temu, żeby ta pigułka była, dlatego że ona jest na polskim rynku i jest dostępna”. „Jest dostępna na rozsądnych zasadach, na receptę, jej dostępność jest całkowicie swobodna” – tłumaczył Andrzej Duda.

Powiedział, że „nie ma nic przeciwko”, że ta pigułka została zażyta przez nieletnią dziewczynę, ale z zachowaniem pewnym zasad. „Niech to się dzieje za zgodą matki, ojca, a nie żeby dziewczynka kupiła sobie pigułkę i na wszelki wypadek np. zażyła pięć na raz” – nalegał prezydent.

REKLAMA

Andrzej Duda stał się argumentem w ręku Szymona Hołowni, którego partia prowadzi od pewnego czasu wewnątrzkoalicyjną wojnę domową z Nową Lewicą ws. formy procesu zmian prawnych dot. aborcji w Polsce.

„Deklaracja Prezydenta w sprawie pigułki »dzień po« pozbawia złudzeń – zawetuje każdą liberalizację praw, która wyjdzie z tego Sejmu” – napisał Hołownia w mediach społecznościowych. „Kto chce zmiany prawa aborcyjnego w tym roku, ten popiera referendum. Jego wyniku Prezydent nie może wetować. Takie mamy prawo” – podkreślił.

REKLAMA

Podziel się: