Wiceminister Waldemar Kraska | fot. Michał Józefaciuk | CC BY-SA 3.0 PL

Z mutacji koronawirusa przeszliśmy do mutacji jego wariantów. Teraz w Polsce szaleje nie tyle zwykły Omikron, co jego dwa szczepy – BA.4 i BA.5. Liczba zakażeń znów rośnie, a coraz więcej pacjentów trafia do szpitali. Jaka tym razem będzie strategia rządu? Czy znów zobaczymy znienawidzony lockdown i obostrzenia? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w radiowej „Jedynce” o skali problemu i planach na jesień.

Szczepy wariantu Omikron rozsiewają się po całej Polsce w zastraszającym tempie. Według danych resortu zdrowia od 21 do 27 lipca 2022 r. badania potwierdziły 19 577 tys. zakażeń koronawirusem, w tym 3 161 ponownych. Na COVID-19 zmarło 49 osób. Jak wynika z danych – tylko 27 lipca wykryto 3721 zakaże. Oznacza to ok. 30-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego tygodnia. Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska stwierdził, że to i tak dużo lepiej, niż w ostatnim okresie, ale trzeba mieć te wskaźniki na oku.

„Wczorajsze dane, które dostaliśmy pokazują, że spada współczynnik ‘R’, czyli liczba mówiąca, czy pandemia się rozwija. Teraz wynosi 1,3. Wcześniej był 1,5” – tłumaczył wiceminister zdrowia na antenie programu pierwszego Polskiego Radia.

1/3 testów jest pozytywna. Przebieg choroby lżejszy niż wcześniej

Najbardziej niepokojące dla MZ są statystyki, dot. dodatnich i ujemnych testów, wykonywanych w szpitalach. Według danych ministerstwa, 1/3 testów, wykonywanych w szpitalach i przychodniach jest dodatnia. Jednocześnie – jak stwierdził Kraska – lekarze relacjonują, iż przebiega zakażenia jest teraz łagodniejszy.

„U osób, które trafiają do szpitali w poprzednich falach procent zajętości miąższu płucnego to było najczęściej 50-60-70 proc. już na wejściu, teraz to jest kilkanaście procent. Czyli ten stan pacjentów jest zdecydowanie lżejszy, aczkolwiek ja zawsze mówię, że jeżeli ktoś ma więcej chorób i jest osobą starszą, to czasem ta błaha infekcja może być dla niego…” – powiedział wiceminister zawieszając głos.

Co na jesień? Wróci lockdown, maseczki i obostrzenia?

Wiceministra zdrowia zapytano również, czy na jesień możemy się spodziewać powrotu covidowych obostrzeń.

„Myślę, że obostrzenia nie. Będą to raczej zalecenia, które także w tej chwili kierujemy do grupy ryzyka. Jeśli znajdujemy się w miejscu, gdzie nie możemy zachować dystansu: lotnisku, transport publiczny – załóżmy maseczkę” – powiedział Kraska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę