Fot.ilustr.Pixabay.com/Public Domain

279 przedsiębiorców gastronomicznych prowadzących 385 lokali wystąpiło z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa za spowodowanie przez rząd strat finansowych w wysokości ponad 211 mln złotych. Zdaniem restauratorów do strat doszło w wyniku sprzecznego z prawem wprowadzenia lockdownu w czasie zwalczania epidemii koronawirusa.

– W naszej ocenie rządzący dopuścili się niezgodnego z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19 – powiedział PAP sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Sławomir Grzyb.

Poinformował równocześnie, że jest to dopiero pierwszy pozew. Nad kolejnym, dotyczącym lokali gastronomicznych, które zostały uruchomione po 13 marca 2020 roku, Izba pracuje i jest na etapie szacowania wysokości poniesionych strat.

– Ten pierwszy złożyliśmy 8 listopada br. w Sądzie Okręgowym w Warszawie – powiedział Grzyb. Wyjaśnił, że przedsiębiorcy chcą w sądzie ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone branży gastronomicznej w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 17 maja 2020 r. oraz w okresie od dnia 24 października 2020 r. do dnia 27 maja 2021 r.

Grzyb dodał, że lista firm nie jest jeszcze zamknięta i w najbliższych dniach dołączy do pozwu kolejnych 21 przedsiębiorstw.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę