REKLAMA

Polacy są zadowoleni ze sposobu, w jaki Mateusz Morawiecki sprawuje funkcję szefa rządu. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” wynika, że aż 46 proc. uczestników sondażu chce, by obecny premier pozostał na stanowisku, jeżeli PiS wygra jesienne wybory parlamentarne.

Na drugim miejscu znalazł się szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński z 23 proc. poparciem. Respondenci nie chcą natomiast powrotu do polityki polskiej Beaty Szydło. Na byłą premier i obecną eurodeputowaną PiS wskazało 11 proc. badanych przez Pollster.

REKLAMA

Zdaniem 7 proc. osób uczestniczących w sondażu po wygranych przez PiS wyborach prezesem Rady Ministrów powinien zostać obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, dla 4 proc. najlepszym kandydatem byłby minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 9 proc. wskazało na „inną osobę”.

Prof. Kazimierz Kik, komentując wyniki sondażu, stwierdził, że „Polacy nie wyobrażają sobie zmiany premiera, głównie z tego powodu, że nie chcieliby pogorszenia parametrów ekonomicznych”. –Wszyscy wierzą w to, że w miarę dobra sytuacja gospodarcza jest zasługą właśnie Morawieckiego. To on jest twarzą sukcesów PiS – programów gospodarczych, ale i tych na polu unijnym, jak ostatnie negocjacje w sprawie szefa Komisji Europejskiej – podkreślił socjolog.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 6-7.08.2019 roku na próbie 1063 dorosłych Polaków, zaś maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.