– Nie ma potrzeby budowania nowych baz wojskowych w Polsce, a jeśli takie powstaną – Białoruś i Rosja będą musiały zareagować – oświadczył w niedzielę Aleksandr Łukaszenka.

Prezydent Białorusi wyjaśnił, że swoje stanowisko wobec rozszerzenia obecności wojsk amerykańskich przedstawił już szefowi polskiej dyplomacji Jackowi Czaputowiczowi.

– Mówiłem to ministrowi spraw zagranicznych, który występował u nas w Mińsku: nie zamierzamy z wami walczyć. Dlatego nie trzeba tworzyć żadnych zbędnych baz – powiedział Łukaszenka, cytowany w niedzielę przez portal Biełorusskije Nowosti.

Podobną deklarację prezydent Białorusi wygłosił już w środę, podczas spotkania Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Mińsku.

– Planowane rozszerzenie amerykańskiej obecności w Polsce to reakcja na agresywne działania Rosji – wyjaśnił szef polskiego MSZ, odnosząc się do stanowiska Łukaszenki w sprawie amerykańskich baz wojskowych. Jak zapewnił Czaputowicz, zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w naszym kraju „nie jest zagrożeniem dla sąsiadów”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę