Znany aktor Olgierd Łukaszewicz w wywiadzie opublikowanym w „Rzeczpospolitej” skrytykował politykę władz PiS, rządu Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzej Dudy wobec Unii Europejskiej. Zdaniem odtwórcy roli generała „Nila”  partia Jarosława Kaczyńskiego przygotowuje – na razie psychicznie – Polaków do polexitu.

Łukaszewicz jako jeden z przykładów antyunijnej propagandy obecnych władz przedstawił fałszywe informowanie o tym, że UE celowo nie pomaga krajom członkowskim w walce z pandemią koronawirusa.

– Politycy PiS często oskarżają UE, że nam nie pomaga w walce z epidemią koronawirusa. Ci, którzy oskarżają, nie wyjaśniają Polakom, że art. 168 traktatu rzymskiego z 1957 roku co prawda wspomina o walce z epidemiami, ale tylko jako uzupełnienie polityk krajowych – stwierdził artysta.

Łukaszewicz w tym kontekście przywołał wrogie wobec Unii wypowiedzi najważniejszych polityków PiS. – Weźmy byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który powiedział, że „musimy realizować polskie interesy, a nie fetysz jedności Unii”, albo pana prezydenta Andrzeja Dudę, który UE nazwał „wyimaginowaną wspólnotą”. Mówi on, że zamiast Unii woli Europę ojczyzn – podkreślił aktor.

– Władza stara się nam tak obrzydzić Unię Europejską, jakby szykowała nas psychicznie do polexitu – podsumował Łukaszewicz, który jest również założycielem fundacji My Obywatele Unii Europejskiej.

 

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat