Warszawski ZUS pobił w tym roku rekord, jeśli chodzi o jednorazową wypłatę świadczenia macierzyńskiego. Według informacji przekazanych przez serwis Prawo.pl, w stolicy naszego kraju jedna z upoważnionych do tego osób otrzymuje co miesiąc niemal 80 tysięcy złotych.

W całej Polsce znajduje się zaledwie kilka osób, które otrzymują miesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 20 tys. zł, wypłacane przez stosowny Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rekord został pobity w Warszawie, gdzie w jednym z przypadków wypłacane jest 78.577,50 zł. Kolejne najwyższe wartości dotyczą Rybnika – 39.020,10 zł, Poznania – 32.712,00 zł, Chorzowa – 22.990,91 zł, a także Wrocławia – 21.108,21 zł.

Skąd tak wysokie zasiłki? ZUS uspokaja – nie jest to w żadnym wypadku wynikowa jakichkolwiek nadużyć czy też oszustw, a jedynie stanem majątkowym i wysokością zarobków świadczeniobiorców. Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że na terenie naszego kraju co prawda występują jeszcze nadużycia względem tego typu świadczeń, ale jest ich zdecydowanie mniej, niż jeszcze w 2016 roku, kiedy w życie weszły nowe regulacje prawne.

ZUS przekazał również garść innych statystyk, związanych z prowadzonymi przez siebie działaniami. W ubiegłym roku padł również rekord, jeśli chodzi o wiek osób, które pobierały świadczenia honorowe, przyznawane osobom, które ukończyły 100. rok życia. W ubiegłym roku takich przypadków było aż 1,9 tys., z czego najstarsza beneficjentka, mieszkanka Zabrza ma 112 lat, natomiast najstarszy beneficjent, mieszkaniec województwa dolnośląskiego, ma 111 lat.

Świadczenia honorowe od marca tego roku wypłacane są w kwocie 4.003,88 zł brutto do końca życia. Największą ilość tego typu zasiłków w 2018 roku wypłacały Zakłady Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku (108) i Warszawie (106).


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę