Prezydent Francji Emmanuel Macron odwołał w weekend ambasadora w Budapeszcie. Do zdymisjonowania Erica Fourniera doszło po tym, jak do prasy wyciekła poufna notatka, w której dyplomata chwali politykę migracyjną premiera Węgier Viktora Orbana.

Poufną notatkę, datowaną na 18 czerwca i adresowaną do kancelarii Macrona, opublikował internetowy portal śledczy Mediapart. Fournier napisał w niej, że Węgry „są wzorem”, jeśli chodzi o radzenie sobie z migrantami, oraz że oskarżenia Orbana o populizm są niesłuszne i należy je traktować jako wymysły mediów. Były ambasador stwierdził także, że francuskie media, oskarżając Węgry o antysemityzm, chciały w ten sposób odwrócić uwagę od „prawdziwego antysemityzmu”, który wyrażają „muzułmanie we Francji i Niemczech”.

Emmanuel Macron powiedział, że nie podziela poglądów ambasadora Erica Fourniera, a poufna notatka nie przedstawia oficjalnego stanowiska władz Francji. – Gdyby ambasador powiedział to publicznie, to zostałby natychmiast zwolniony – oświadczył Macron na konferencji prasowej w Brukseli.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!