Jak ujawniła piątkowa „Rzeczpospolita”, od listopada 2015 roku w Ministerstwie Finansów działała mafia VAT-owska, którą kierowali wysocy urzędnicy tego resortu. Ministrem finansów był wtedy obecny premier Mateusz Morawiecki. Śledztwo w sprawie wyłudzeń podatku VAT objęło m.in. dwóch bliskich współpracowników Mariana Banasia, który również był wówczas urzędnikiem MF.

Zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej” proceder prowadzić mieli Arkadiusz B. i Krzysztof B. Obaj znajdują się już w areszcie. Wyłudzeń VAT mieli dopuszczać się od listopada 2015 roku do sierpnia 2018 roku, czyli „w czasie, kiedy pracowali w Ministerstwie Finansów i oficjalnie ścigali nieuczciwych podatników”.

Arkadiusz B. był dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości określanej jako „kuźnia kadr Krajowej Administracji Skarbowej”, zaś Krzysztof B. – wicedyrektorem Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier w Ministerstwie Finansów. Trzecią osobą, przebywającą w areszcie w związku z tą sprawą, jest Andrzej S., naczelnik warszawskiego urzędu skarbowego.

Z ustaleń Zachodniopomorskiego Wydziału Prokuratury Krajowej wynika, że na fikcyjnym handlu sztuczną biżuterią i tarcicą w krajach UE grupa wyłudziła ok. 5 mln zł .

Według obserwatorów politycznych to właśnie Morawiecki odpowiada za aferę, a co najmniej za brak nadzoru i kontroli nad urzędnikami, których sam powoływał na stanowiska.

„KACZOR, przez lata ty i twoi lokaje wrzeszczeliście, że PO ukradła miliardy. Piąty rok twe psy gończe w które zmieniłeś służby RP tropią złodziei z PO. A kogo znajdą to Twój. Jedyna mafia VAT to jak się okazuje od Ciebie. To co, przeprosisz PO, czy podwiniesz ogon?”, napisał na Twitterze ekonomista Waldemar Kuczyński.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę