kret
fot. screen Youtube / Gartenzeile

Krety nie są łatwym przeciwnikiem i choć wyglądają niepozornie, to lepiej nie mieć ich w swoim ogrodzie. Co zrobić, gdy już się w nim się zadomowią? Do dyspozycji mamy mnóstwo różnych metod na odstraszanie zwierzęcia. Dziś zdradzamy tani, ekologiczny i skuteczny trik, który nie będzie wymagał od Ciebie znacznego nakładu pracy.

Jak odstraszyć krety z ogrodu?

W sklepach znajdziesz wiele preparatów odstraszających te szkodniki, ale bezpieczniejszy dla środowiska patent jest w zasięgu ręki. Możesz oczywiście wrzucić do kopca sierść kota lub psa, których krety się boją. Nieźle sprawdzą się również wibracyjne i ultradźwiękowe odstraszacze, ale niestety nie należą one do najtańszych.

Chcąc zaoszczędzić, można po prostu wbić kijek w glebę przy kopcach i zawiesić na nim opróżnioną puszkę. Konstrukcję będzie uruchamiał wiatr. Jednak trzeba porozmieszczać wiele takich „urządzeń” i niestety mogą one wyglądać dość szpetnie w ogrodzie. Czy istnieją inne domowe metody na wypłoszenie kretów z działki? Owszem. Wystarczy posadzić na niej rośliny, za którymi szkodniki nie przepadają. To ekologiczny, estetyczny i mało kosztowny sposób. Jaka roślina najlepiej odstraszy krety?

Rącznik pospolity – krety boją się go jak ognia

Kwitnienie tej rośliny rozpoczyna się późnym latem i trwa do jesieni. Rącznik ma niewielkie żółte bądź lekko zielone kwiaty. Nasiona służą do produkcji oleju rycynowego, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jak korzystać z rośliny, aby pozbyć się kretów z ogródka?

Uprawa rącznika pospolitego

Roślina nie jest trudna w uprawie, wystarczy wydrążyć nieduże gniazdka w rozstawie 70×70 cm w spulchnionej i żyznej glebie, a potem zasiać nasiona i solidnie podlać.

Rącznikowi mogą zaszkodzić przymrozki, dlatego warto wysiać go nie wcześniej niż po połowie maja. Podczas uprawy nie należy zapominać o częstym nawadnianiu i dokarmianiu multiskładnikowymi odżywkami. Bujna roślina skuteczniej odpędzi nie tylko krety, ale także inne gryzonie (np. nornice) z posesji.

Hodując rącznik w ogródku warto mieć na uwadze fakt, że jest to gatunek trujący. Postaraj się tak go zabezpieczyć, aby nie miały do niego dostępu małe dzieci albo zwierzaki. Możesz też zamiast rącznika pospolitego posadzić na trawniku bezpieczne rośliny, które także są dla kretów zagrożeniem. Aksamitki, bazylia pospolita i czosnek sprawdzą się najlepiej.

Czytaj też: Nornice zniszczą Twoje rośliny. Popularna przyprawa pomoże się ich pozbyć


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę