– Jeżeli chcemy zapewnić bezpieczeństwo Polakom, służba zdrowia jest najważniejszym tematem, którym musimy się zająć – powiedziała w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Oświadczyła również, że Koalicja Obywatelska jest za utrzymaniem obecnego kompromisu dotyczącego ustawy o aborcji.

Wicemarszałek Sejmu zapowiedziała, że dalsza kampania wyborcza KO będzie się skupiać przede wszystkim na kwestii ochrony zdrowia. Jednocześnie wskazała, że konieczna jest zmiana finansowania świadczeń medycznych.

Kandydatka KO na premiera skrytykowała „trwałe wyznaczanie, ile pieniędzy może wydać szpital”, bez umożliwienia szpitalom elastycznego działania. – Przecież nie można zakontraktować, ile osób będzie chorych na tę czy na inną chorobę. To życie reguluje te rozwiązania i dyrektorzy szpitali muszą mieć szansę zmieścić się w tym budżecie, muszą mieć tę swoją dowolność – mówiła Kidawa-Błońska.

Zaznaczyła, że „musimy zmienić ten system finansowania, on się nie sprawdził”.

– Musimy dać takie rozwiązanie, żeby SOR-y były tym miejscem, gdzie trafia pacjent, który nie może uzyskać pomocy w żaden inny sposób. To ma być to miejsce ratunkowe, a nie przychodnia, dlatego musi wrócić nocna i świąteczna pomoc medyczna, a SOR-y muszą dostać wsparcie, żeby każdy, kto tam trafia, czuł się bezpieczny – stwierdziła Kidawa-Błońska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę