„Puls Biznesu” opublikował raport dotyczący zarobków i sytuacji materialnej Polaków. Z sondażu SpotData wynika, że ponad 30 proc. pracowników w Polsce zarabia od 2 do 3 tys. zł netto, natomiast prawie 20 proc. – mniej niż 2 tysiące złotych. Nie mamy również dużych oszczędności.

Dane z badania pokazują, że ze względu na brak odłożonych pieniędzy 36 proc. społeczeństwa nie może pozwolić sobie nawet na krótkie bezrobocie związane z poszukiwaniem nowej pracy. 17 proc. badanych przez ośrodek stwierdziło, iż ich oszczędności nie wystarczą im nawet na tydzień życia. 19 proc. ankietowanych nie przeżyłoby z nich miesiąca, a 22 proc. – trzech miesięcy.

Z raportu SpotData wynika, że nie mamy wysokich pensji, gdyż średnią krajową lub więcej zarabia jedynie ok. 17 proc. Polaków, zaś dla ponad 80 proc. jest ona niedostępna. Według Głównego Urzędu Statystycznego średnie zarobki Polaków to ponad 5 tys. złotych, nie oddaje to jednak rzeczywistości chociażby dlatego, że jest to kwota brutto, od której należy odjąć 29 proc., a ponadto wysokość średniej pensji została wyliczona na podstawie zarobków z firm zatrudniających ponad 9 osób.

Analiza przeprowadzona na początku roku przez analityka Open Finance Bartosza Turka pokazuje, że mediana płac (czyli suma, poniżej i powyżej której zarabia połowa osób) wyniosłaby dziś około 4260 zł brutto, czyli 3035 netto. Dominanta, czyli najczęściej wypłacana pensja – ok. 2, 5 tys. zł brutto, czyli około 1808 zł na rękę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę